Aktualno

Kamerat 2024: v Hrastniku že četrtič Kamerat gosti filme 45 metrov pod zemljo


»Ponosni smo, da že četrto leto nekdanji prostori rudnika ne propadajo, ampak živijo naprej z novimi vsebinami. To je bila tudi izhodiščna želja, ko smo pred tremi leti začeli edini festival delavskega filma v Sloveniji – Kamerat,« je uvodoma dejala vodja festivala Nina Kavzar v ljubljanskem Kinodvoru, na predstavitvi četrte izvedbe Kamerata, ki bo med 27. in 30. junijem letos znova gostil projekcije delavskih filmov v Hrastniku.

Kamerat je poseben zaradi delavske tematike in predvsem zaradi prostorov, saj se projekcije odvijajo na prizoriščih, ki so pustila pečat Zasavju in desetletja omogočala življenje Zasavcem. Tako si obiskovalci lahko filme ogledajo 45 metrov pod zemljo v rudniškem rovu, v kompresorski postaji, iz katere se je še pred dobrim desetletjem v rudnik dobavljalo komprimiran zrak za pogon delovnih strojev, letos pa se bo pridružila še nekdanja rudarska kolonija, kjer so bila nekoč rudarska stanovanja, ki bo gostila projekcije na prostem.

Festival namreč skuša ohranjati in predajati vrednote tovarištva, solidarnosti in tudi zasavske trme in uporništva, je izpostavila Nina Kavzar. »Letos pa obeležujemo tudi pomembno obletnico, saj je leta 1934 v Hrastniku potekala največja gladovna stavka pri nas, mineva pa tudi 10 let od zadnjega knapovskega štrajka,« je še poudarila. Poklon zasavskemu uporništvu bo tudi otvoritveni koncert legendarnih zasavskih upornikov – skupine Laibach.

Letos se bo na festivalu predstavilo 26 filmov z delavsko tematiko, pri katerih je v produkciji ali koprodukciji sodelovalo 16 držav, je v predstavitvi izpostavil Simon Tanšek, programski vodja festivala, ki je v sodelovanju z režiserjem Matevžem Luzarjem pripravil izbor filmov. Letos je država v fokusu Francija, v tem sklopu se bo tako slovenskemu občinstvu premierno
predstavil film Vseeno mi je (Zero Fucks Given / 2022). Francijo pa bodo zastopali še filmi Štiri minute na sobo (Ouistreham /2021) in Zakon trga (La Loi du marché / 2015). Tanšek je ob tem poudaril, da je tudi Francija predana uporniški tradiciji.

Poleg francoskih filmov se bodo na Kameratu predstavili še naslednji filmi z delavsko tematiko: Majski klic v sili (Mayday! May Day! Mayday! / Indonezija /2002), Slike iz življenja udarnika (Slike iz života udarnika / Jugoslavija / 1972), Zadovoljni delavec ali kako so sabotirali delo (The happy worker / Finska / 2022), Stekleničarji (Flašaroši / Srbija / 2023), Ladja (Brod / Hrvaška / 2023), Divja miška (Wilde Maus / 2017 / Avstrija), Deloholiki (After work / Švedska, Italija, Norveška / 2023) in Mož brez krivde (Slovenija, Italija, Hrvaška / 2022).

Kratke filme pa bodo letos zastopali Rasparagan MMXXI (Hrvaška / 2021), Kam so izginili vsi nasmehi (Where have all the smiles gone / Belgija / 2023), Zaklad v dolini (Slovenija / 1960), Službe za vse! (Arbete åt alla! / Švedska / 2021), Bik (Slovenija / 2019), Prosim, naj uspe (Please make it work / Švica / 2022), Uljanik (Hrvaška / 2021), Filmski obzornik 19/1: Delo rudarjev na razstavi (Jugoslavija / 1947), Portret umirajočega velikana (Portret umirućeg džina / Srbija / 2023), Zemlja (Soil / Slovenija, Makedonija / 2023), Trgovci z ledom (Ice Merchants / Portugalska, VB, Francija / 2022) in Zaposlitev (El empleo / Argentina / 2008).


Marko Funkl, župan Občine Hrastnik, je izpostavil, da je Zasavje v zadnjem desetletju iz regije, ki je bila gospodarsko močna zaradi energetike, prešlo v regijo, ki so jo mladi zapuščali. »Nenazadnje smo tudi vsi mi trije pred leti delali v Ljubljani in izkusili prekarno delo ter druge pasti delavstva,« je dejal in dodal, da skušajo ta trend zdaj obrniti ter zadržati mlade in izobražene kadre. Kar se v regiji že dogaja. »Želimo spremeniti percepcijo Zasavja, ki se ga še vedno drži predsodek temnega, meglenega, mračnega okolja, čeprav to še zdaleč ni več res.« Ob tem je še dodal, da je ambicija festivala, da postane eden večjih kulturnih dogodkov ne le v regiji, ampak tudi širše.

»Naša želja je bila, da naredimo nekaj sporočilnega in pomembnega za naše kraje,« je vizijo festivala strnil Funkl in poudaril, da je Zasavje danes regija, ki je pred zelenim prehodom, ki mu bo na festivalu posvečena tudi ena od okroglih miz, saj je, kot pravi Funkl, poleg ohranjanja vrednot preteklosti treba te vrednote usmeriti tudi v prihodnost.

»Ker želimo naše vrednote in industrijsko dediščino predati mlajšim generacijam, bomo letos posebno pozornost posvetili tudi našim najmlajšim,« je še izpostavila Nina Kavzar. Njim bodo namenjene delavnice in dopoldanske brezplačne projekcije otroških animiranih filmov, kar je novost letošnjega Kamerata. V sklopu otroškega programa so že potekale delavnice animiranja, na katerih je nastal kratek animirani film Srečno, kamerat, ki bo premiero doživel na letošnjem festivalu.

Tako kot vsako leto bo festivalsko dogajanje popestril bogat spremljevalni program – pogovori s filmskimi ustvarjalci ter okrogle mize na temo uporništva, zelenega prehoda in položaja filmskih ustvarjalcev. Med gosti velja izpostaviti režiserja Karpa Godino, igralca Gajo Filač in Mateja Zemljiča, festival pa bo obiskal tudi minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac.

Stalnica Kamerata ostajajo tudi razstave v Galeriji Mašinhaus – nekdanji strojnici dvigala, s katerim so se knapi dnevno spuščali v jamo. Prav tako je stalnica tudi razstava fotografij na temo delavstva, ki nastajajo na vsakoletnem fotografskem natečaju, ki je letos potekal pod pokroviteljstvom mednarodne zveze fotografske umetnosti FIAP. Novost letošnjega festivala pa bodo tudi vodeni ogledi hrastniške rudarske dediščine z obiskom nekdanjih rudarskih prostorov in muzeja.

Festival Kamerat organizira KRC Hrastnik skupaj z Občino Hrastnik, letošnji festival pa poteka ob sofinanciranju Slovenskega filmskega centra.
https://kamerat.org/
FB: Kamerat - festival delavskega filma Hrastnik
IG: kameratfestival