Druženje, kultura in ustvarjalnost so bili za Hrastničane od nekdaj ljub in dobrodošel umik iz težkega vsakdana. Glasba je še posebej hrastniška ljubezen. Številni pevski zbori, dve godbi, res veliko število šolajočih se glasbenikov v glasbeni šoli, kjer gojijo skupinsko igranje, potrjuje to dejstvo na vsakem koraku. Kot že rečeno se Hrastnik ponaša z dvema godbama na pihala. Rudarska godba bo naslednje leto praznovala svojo 160 – letnico delovanja in je v tem obdobju zabeležila številne uspehe. Med drugim so prejeli zlato plaketo s pohvalo in se uvrstili v koncertno skupino. Steklarska godba je sicer nekoliko mlajša, vendar je tudi njen 80 – jubilej častitljiv. Tudi hrastniška pevska tradicija je izjemna. Kar nekaj zborov je že praznovalo visoke jubileje. Moški pevski zbor Svoboda deluje že več kot 80 let, več kot 100 let pa Moški pevski zbor Steklar. Tudi ženske so aktivne pevke, njihovo pevsko udejstvovanje pa je v Ženskem pevskem zboru Svoboda Dol in odlični vokalni skupini Plavica.
V občini in krajevnih skupnostih delujejo kulturna društva, ki se ukvarjajo tudi z dramsko dejavnostjo, fotografiranjem, in lutkarstvom.
Ena izmed najbolj zanimivih dejavnosti v občini je fotografska dejavnost, saj je Hrastnik že vrsto desetletij med vodilnimi silami amaterske fotografije na Slovenskem. Foto klub Hrastnik, ki bo kmalu beležil 90-letnico delovanja, je med tremi najstarejšimi v Sloveniji. Dokaj uspešno pa jim sledi foto sekcija Kulturno umetniškega društva Svoboda Dol.
Ob postavitvi razstave »Lutke in lutkarji« v Muzeju Hrastnik so se prebudili tudi nekdanji lutkarji, ki še niso pozabili spretnosti vodenja marionet. Zaživela je lutkoteka, oživili so stare predstave, spet jih igrajo obiskovalcem muzeja in z njimi celo gostujejo.
Hrastnik je bil dolga leta brez pravega muzeja. Zgodovinsko gradivo se je izgubljalo na vsakem koraku. V prvih letih novega tisočletja smo obnovili stavbo muzeja in v njej na novo uredili Muzejsko zbirko Hrastnika. Z različnimi predmeti in najdbami razkriva bogato preteklost Hrastnika in Zasavja. Muzejsko zbirko tvori več samostojnih stalnih razstav, in sicer: »Šolstvo v Zasavju«, »2. svetovna vojna«, »Lutke in lutkarji«, »Znamenja ob poti«.
Razstava » Šolstvo v Zasavju« predstavlja v okviru zbranih eksponatov dva razreda iz različnih časovnih obdobij (leto 1920, leto 1960).
»Druga svetovna vojna« je namenjena prikazom dogodkov med drugo svetovno vojno, ne samo v Hrastniku, temveč tudi širšega območja Zasavja.
Razstava »Lutke in lutkarji«, ki je dopolnjena z izborom igrač, predstavlja največjo zbirko marionet in javajk (ročne lutke). Zbirka je dediščina amaterske lutkarske skupine Svoboda I iz Hrastnika, ki je delovala od leta 1946 do leta 1977. Zbirka predstavlja amaterizem kot prevladujoča oblika kulturnega delovanja skupine v obdobju njihovega delovanja. Srečno ujeto razmerje med amaterskim intuziazmom in visoko profesionalno izdelavo ključnih elementov je predstavljeno v trinajstih vitrinah 121 eksponatov.
Navedene zbirke dopolnjuje zbirka »Znamenja ob poti«, ki zajema: razvoj Hrastnika na različnih področjih od arheologije, kmetijstva, industrije (rudarstvo, steklarstvo, kemična proizvodnja) in obrti.
V letu 2010 je bila zgrajena nova sodobna knjižnica, ki je postala, zaradi izvajanja osnovne dejavnosti, pa tudi različnih prireditev, pogovorov in predstavitev ne samo kulturno, ampak tudi izobraževalno, informacijsko in socialno središče občine.
Prikaz kulturnih dejavnosti se odvija v dvorani in galeriji Delavskega doma in Kulturnega doma na Dolu pri Hrastniku za katere skrbi javni zavod Kulturno rekreacijski center Hrastnik.
Steklarska godba Hrastnik je bila ustanovljena leta 1930 v okviru sindikata hrastniške steklarne. Od takrat je preživljala burna dogajanja, vrstili so se vzponi in padci, menjave generacij, menjave dirigentov, vojno obdobje, od takrat je preživela več selitev godbe.
Danes deluje kot Društvo Pihalna godba Steklarna Hrastnik, pod okriljem Steklarne Hrastnik, ki je glavni pokrovitelj godbe. Domuje v ličnem godbenem domu v neposredni bližini Vile de Seppi - steklarskega gradu. V zadnjih petnajstih letih je zelo napredovala na kadrovskem področju, kar se odraža tudi na kvaliteti, novi zagon je doživela tudi na organizacijskem področju.
Steklarska godba je v začetku igrala na sindikalnih shodih, veselicah in sodelovala na številnih kulturnih prireditvah v občini Hrastnik in izven občine. V začetnem obdobju je večkrat nastopala skupaj z Rudarsko godbo Hrastnik - tudi na tekmovalnem področju - in skupaj so dosegli zelo visoke uvrstitve. To sodelovanje se je ponovno okrepilo v letu 2019. Tudi generacijsko je zelo pestra, kajti združuje godbeniške začetnike, izkušene godbenike in godbeniške veterane.
Z ustanovitvijo sekcije mažoret v letu 2009 pa je godba v zadnjih letih zelo popestrila svoje nastope. Steklarska godba je gostovala tudi v tujini, najprej v Avstriji, v Baerbachu, kjer so doga leta sodelovali z njihovo godbo. Nato je nastopala na Hrvaškem , v Crikvenici in Selcah ter na otoku Krku. V zadnjih letih pa je imela odmevne nastopa v Šibeniku, na otoku Krku, v Puli in na otoku Pagu. Steklarska godba vsako leto izvede nekaj promenadnih koncertov, sodeluje na proslavah in prireditvah v občini in izven občine in sodeluje z drugimi pihalnimi godbami na raznih prireditvah. Prav posebno skrbno pa se steklarski godbeniki pripravijo na tradicionalni Božično-novoletni koncert, ki je med občinstvom zelo dobro sprejet.
Godba že dolga leta sodeluje tudi z Glasbeno šolo Hrastnik in krije stroške glasbenega izobraževanja za mlade članice in člane godbe in tako skrbi za svoj pomladek.
Steklarska godba je tudi dolgoletna članica Zveze kulturnih društev Hrastnik in Zveze slovenskih godb.
Društvo Pihalna godba Steklarna Hrastnik
Grajska pot 9
1430 Hrastnik
T 040 621 549
E steklarskagodba.hrastnik@gmail.com
Predsednik: Adi Zaletel
Dirigent: Ivan Medved
Kulturno društvo Svoboda Dol pri Hrastniku je svoje delo začelo leta 1976. Nekateri viri mu pripisujejo nastanek že v letu 1955 kot takratno Delavsko prosvetno društvo Svoboda Dol pri Hrastniku. Sestavljajo ga tri sekcije, ki delujejo na različnih umetniških področjih.
Precizno oko naših fotografov Foto sekcije ujame še tako skrite, a prečudovite trenutke. Gledališka skupina raznolikih ljubiteljskih igralcev vas vsakič znova nasmeji in preseli v pisane zgodbe junakov na odru. Vztrajne pevke ženskega pevskega zbora pa svoje glasove trenirajo že več desetletij, da vas lahko s svojim glasom zazibajo v morje neštetih tonov.
Kulturno društvo Svoboda Dol pri Hrastniku
Trg borcev NOB 12
1431 Dol pri Hrastniku
M 051 604 562 (predsednica Jasmina Janjić)
E kd.svoboda.dol@gmail.com
Facebook: Kulturno društvo Svoboda Dol pri Hrastniku
Skupino VETER smo ustanovili 1974 v Mladinskem klubu Hrastnik in sicer mladi nadobudneži, ki smo svoj prosti čas namenili glasbi. V začetku se je skupina imenovala Sence, nato Odmev, ime VETER pa si je nadela v sodelovanju s Planinskim društvom Dol pri Hrastniku. V prvotni zasedbi je bilo deset članov, zato smo uspešno izvajali stil glasbe Les Hampers Singers in podobnih zasedb. Bilo nas je pet instrumentalistov, tri pevke in dva pevca.
Leta 2004 smo praznovali 30 let svojega delovanja ter izdali zgoščenko Najlepše pesmi, ki je bila takoj razprodana.
Skupina VETER je po praznovanju in žuriranju ob 30 letnici posvetila ves svoj čas za pripravo novega dvojnega albuma, ki bo izšel v oktobru, z naslovom "Vetra glas", to je DVD z devetindvajsetimi video posnetki in zgoščenko z dvajsetimi najlepšimi pesmimi. Za nosilno pesem so svoj glas prispevali vsi člani prvotne zasedbe hkrati z večino solo pevci, ki so prepevali v skupini skozi 30 let. Tako slišimo Meto Malus, Heleno Blagne, Magdaleno Špec, Oliverja Antaverja, Jožeta Budna, Vanjo Tomca, Janeza Škofica, Dragota Potočnika, Darjana Coljo in Metoda Štruklja. Video spot Vetra glas smo posneli v Hrastniku, svojem domačem kraju, saj smo želeli naše delovanje prikazati skozi razvoj Hrastnika in življenje naše generacije skozi tridesetletje.
Kulturno umetniško društvo Veter
Cesta 3. julija 7
1430 Hrastnik
M 041 654 963
E kud.veter@gmail.com
Facebook: Kud Veter, Skupina veter, Ansambel veter
Prosvetno društvo Čeče - Hrastnik deluje na področju Čeč že vse od leta 1969. Imamo že bogato tradicijo delovanja, vključujemo pa tudi več vrst dejavnosti.
To so:
Tudi v prihodnje bomo izvajali te dejavnosti, dopolniti pa jih želimo še s turistično predstavitvijo našega kraja pa zbiranjem in ohranjanjem zgodovinskih predmetov, stavb, običajev,...
Prosvetno društvo Čeče Hrastnik
Čeče 99
1430 Hrastnik
M 041 575 277
Začetek bogate hrastniške godbene tradicije sega že v davno leto 1849, čeprav to ni uradna letnica nastanka godbe. Za ustanovno letnico Rudarske godbe so si godbeniki izbrali leto 1853. Takrat so pričeli organizirano delovati in dobili ime Rudarska godba.
Hrastniška godba je prva slovenska vojaška godba, kajti leta 1944 so godbeniki z instrumenti vred odšli v partizane in julija 1944 sestavili vojaško godbo 7. korpusa in glavnega štaba NOV in POS, ki jo je vodil dirigent Jože Brun.
Godbeniki so ves čas svojega obstoja nastopali na tekmovanjih pihalnih orkestrov. Največji uspeh so godbeniki dosegli leta 1998, na tekmovanju v Krškem, kjer so se uvrstili v 1. kakovostno (koncertno) skupino.
V letu 2003 je godba proslavila svoj 150. letni jubilej, ki so ga pospremili z izdajo brošure, razstavo in izdajo CD plošče.
Rudarska godba Hrastnik
Cesta padlih borcev 1
1430 Hrastnik
M 041 784 816
E rudarska.godba.hrastnik@gmail.com
Srbsko kulturno društvo SAVA Hrastnik deluje od leta 1997 z osnovnim ciljem ohranjanja tradicije, jezika in kulture srbskega naroda na področju Republike Slovenije ter deluje na povezovanju slovenskega in srbskega naroda.
Društvo je nosilec bronastega priznanja Občine Hrastnik, ki ga je za delo na družbenem področju prejelo leta 2017. Društvo je od leta 2004 uspešen organizator tradicionalne prireditve Etno festival Hrastnik, ustvarja pa tudi druge manjše kulturne projekte. Društvo je član Zveze kulturnih društev Hrastnik in Zveze srbskih društev Slovenije.
Pri realizaciji kulturnih projektov sodelujejo z:
Ministrstvom za kulturo Republike Slovenije, Javnim skladom za kulturne dejavnosti Republike Slovenije, Ministrstvom za zunanje zadeve Srbije – Uprava za dijasporo, Občino Hrastnik, nevladnimi organizacijami iz Slovenije in kulturnimi organizacijami zunaj meja Slovenije.
ZKD Hrastnik je samostojno, prostovoljno in nepridobitno združenje društev in skupin, ki z ljubiteljskim delovanjem uresničuje svoje interese na področju kulture in s tem prispeva k bogatenju kulturnega življenja v svojem ožjem okolju.
V ZKD Hrastnik so trenutno vključena naslednja društva:
KD Svoboda Dol pri Hrastniku
Društvo Rudarska godba Hrastnik
Srbsko kulturno društvo Sava Hrastnik
Društvo Steklarska godba Hrastnik
Društvo Marionetno gledališče Jurček Hrastnik
KUD Veter Hrastnik
Foto klub Hrastnik
Kulturno društvo Ples za stres – anti stres