Sanacija plazu Podkraj: z vztrajnostjo nad naravnimi izzivi
Datum objave: 26. september 2024
Plaz v Podkraju, ki je močno prizadel lokalno infrastrukturo in lokalne prebivalce, ostaja v središču pozornosti tako Občine Hrastnik kot pristojnih državnih institucij. Naravna nesreča je prizadela območje Podkraja, ki se sooča s hudimi izzivi zaradi terena in hidroloških pogojev. Kljub intenzivnim naporom se sanacija, ki se je začela po uničujočih poplavah v maju 2023, nadaljuje, zaradi zapletenosti in obsega dela pa še vedno čakamo na dokončno ureditev.
MAJSKE POPLAVE 2023 IN ZAČETEK TEŽAV Plaz v Podkraju se je sprožil med 14. in 23. majem 2023, ko so močne padavine in poplave povzročile plazenje ter popolno zaporo lokalne ceste Podkraj–Radeče. Obenem je bil zasut vodotok, ki prečka cesto, zaradi česar je voda uničila strugo, kar je dodatno ogrozilo stabilnost območja. Poleg pretrganih prometnih povezav je bil največji izziv zavarovati lokalno prebivalstvo pred nadaljnjim plazenjem in poplavami, saj je cesta predstavljala edino povezavo med Podkrajem in Hrastnikom. Prvotni majski plaz je bil le uvod v še večjo katastrofo, ki je sledila avgusta istega leta.
NADALJEVANJE TEŽAV V AVGUSTOVSKIH POPLAVAH Avgusta 2023 je Slovenijo ponovno prizadela huda ujma. Poplave in obilne padavine so še dodatno poslabšale stanje v Podkraju, saj se je plaz, ki je bil že prej aktiven, znova sprožil. Razmere so postale tako kritične, da je bil plaz ocenjen kot neposredna grožnja celotni infrastrukturi in varnosti krajanov. Lokalna skupnost in občina Hrastnik sta se zavedali, da bo potrebna celovita sanacija, ki ne bo zgolj krpala površinskih poškodb, temveč bo naslovila vzrok težave – prekomerno vodnatost terena.
DELA NA PLAZU OD AVGUSTA 2023 DO SEPTEMBRA 2024: KAJ JE BILO ŽE STROJENO? Od avgusta 2023 je občina Hrastnik izvedla več ključnih ukrepov, da bi zagotovila osnovno varnost in prevoznost območja. Začasno so zavarovali plazino, da bi preprečili njeno nadaljnje premikanje, ter uredili zasilni prevoz za nujne primere, medtem ko je bila cesta uradno zaprta za širši promet. Preusmerili so vodotok, ki zdaj teče skozi cevovod in nadzorovano odteka v reko Savo, kar preprečuje dodatne poplave na območju ceste. Z dodatnimi ukrepi so zagotovili najnujnejšo varnost lokalnih prebivalcev, čeprav je območje še vedno nevarno in nedostopno za običajen promet.
ZAKAJ TRENUTNA SANACIJA POTEKA POČASNEJE OD PRIČAKOVANE? Pri sanaciji plazu Podkraj sodeluje več akterjev, med katerimi imata osrednjo vlogo Občina Hrastnik in Ministrstvo za naravne vire in prostor (MNVP). Medtem ko MNVP deluje kot glavni financer projekta, Občina Hrastnik vodi izvajanje del in je odgovorna za koordinacijo različnih strokovnjakov in inštitucij. Pomemben partner pri reševanju težave je tudi krajevna skupnost Podkraj, ki s svojim sodelovanjem zagotavlja nemoten potek del in obveščanje prebivalstva.
Plaz Podkraj se nahaja na zahtevnem terenu, kjer se nenehno soočamo z erozijskimi procesi. Geologi in strokovnjaki so prepoznali, da je za trajno stabilizacijo območja potrebno ukrepati pri izvoru plazu, saj zgolj sanacija nižjih predelov ne bi rešila problema dolgoročno.
Trenutno na območju potekajo dela na vrtanju pilotov in pripravi temeljnih tal za gradnjo opornih zidov. Pilotni zidovi, globoki med 9 in 10 metrov, bodo omogočili stabilizacijo območja, ki leži nad reko Savo, ter preprečili nadaljnje pogrezanje ceste. Izvajalec del je podjetje AGM Nemec, ki je z deli pričel v avgustu 2024. Kljub začetnim naporom so dela do septembra 2024 zastala za več kot mesec dni zaradi nedelovanja strojev, potrebnimi za vrtanje pilotov. Ti so namreč ključni za stabilizacijo plazovitega območja, saj teren pod cesto ni dovolj trden in zahteva gradnjo globokih opornih zidov. Poleg tehničnih težav, je na dinamiko del vplivala tudi vodnatost terena. Kot je pojasnil vodja Oddelka za prostor, okolje in GJS Občine Hrastnik, bi bilo nesmiselno izvajati površinska popravila brez temeljite rešitve problema z odvodom vode. Zato je bilo nujno sodelovanje z Direkcijo za vode, ki je zadolžena za ureditev vodotoka in postavitev propusta za hudourniško vodo, ki bo speljana preko ceste v Savo.
S 23. septembrom so se dela ponovno začela.
FINANCIRANJE SANACIJE: KLJUČNA PODPORA DRŽAVE IN OBČINE Sanacija plazu Podkraj je velik finančni zalogaj, za katerega so potrebna sredstva iz različnih virov. Do septembra 2024 je Občina Hrastnik pridobila pomembna sredstva iz državnega proračuna, predvsem preko Ministrstva za naravne vire in prostor ter iz protipoplavnih ukrepov. Poleg tega Občina Hrastnik financira del projekta tudi iz lastnega proračuna, saj se zaveda pomena stabilnosti območja za prebivalce Podkraja. Direkcija za vode je prav tako ključni partner pri sanaciji, saj skrbi za tehnična priporočila in koordinacijo ukrepov na terenu. Občina je iz naslova programa odprave neposredne škode zaradi naravnih nesreč prejela 40 % ocenjene škode, kar znaša 327.680 evrov. S tem denarjem bo mogoče pokriti celotne stroške sanacije plazu, čeprav občina opozarja, da je dejanski strošek škode pogosto višji, ko se začne dejanska izvedba sanacijskih del, zato si pridržuje možnost, da zaprosi za dodatno pomoč, če se bodo pojavili nepredvideni stroški.
Po poplavah v avgustu 2023 je država hitro reagirala s sprejetjem nove zakonodaje, ki je omogočila hitrejšo odpravo posledic naravnih nesreč. Vlada je do septembra 2024 izplačala že več kot 800 milijonov evrov pomoči. Občina Hrastnik je do sedaj že pridobila pomemben del teh sredstev, ki so namenjena sanaciji plazu Podkraj.
SODELOVANJE KRAJEVNE SKUPNOSTI PODKRAJ PRI SANACIJI Krajevna skupnost Podkraj je ves čas aktivno sodelovala pri sanaciji plazu. Člani skupnosti so nudili dragocene informacije o stanju terena in pomagali pri organizaciji dela na lokalni ravni. Z njihovo pomočjo je občina lahko hitro vzpostavila nujne ukrepe za varnost prebivalcev. Krajani so imeli ključno vlogo pri sanaciji plazu, saj so od samega začetka aktivno sodelovali z Občino Hrastnik in drugimi institucijami, za kar se jim na tem mestu še posebej zahvaljujemo.
KDAJ LAHKO PRIČAKUJEMO, DA BO PLAZ SANIRAN? Čeprav so se dela v določenih obdobjih upočasnila, je Občina Hrastnik prepričana, da bo plaz Podkraj v celoti saniran do konca leta 2024. S podporo krajevne skupnosti, občine, države in strokovnjakov za sanacijo plazov, je jasno, da se bližamo uspešnemu zaključku projekta, ki bo dolgoročno zaščitil prebivalce in infrastrukturo v Podkraju.
Vsi vključeni akterji – od občine do krajevne skupnosti in državnih institucij – se zavedajo, da je sanacija plazu ključna ne le za infrastrukturo, temveč tudi za varnost in kakovost življenja prebivalcev Podkraja.